sobota, 18 marca 2017

"Głównym powodem była nuda..." - wywiad z Gościem Piotrem


                                                                                 Tym postem powracam do starego obyczaju goszczenia tutaj innych blogerów. Robiłem to jeszcze na onecie – artklater.blog.onet.pl i kontynuowałem na blogspocie w latach 2013 – 2016.

Każde gościnne występy poprzedzałem wywiadem z delikwentem (-tką). Warto to przypomnieć:

2013r..

Wpuszczony w maliny... (wywiad z Maliną M*)
"Czytałem wszystko i wszędzie" - wywiad z Leszkiem
"(...) z nudów zajęłam sie gotowaniem..." - wywiad z Grażyną Danikiewicz - JaGą

2014r.

"Lubię przekraczać konwencje, łamać tabu..." - wywiad z Piotrem - PkanaliąWywiad z Gościem - Stokrotką


                                           K L I K2016r.

Post gościnny Piotra Zaleskiego (wywiad)
     Jak wynika z powyższego zestawienia moimi interlokutorami były osoby dojrzałe, tak pod względem blogerskiego stażu jak i metryki.
     Co do dzisiejszego Gościa zrobiłem wyłom. Ukończył niedawno studia w kierunku administracji, dokształca się w dziedzinie prawa pracy. Dużo czyta, preferuje biografie sławnych ludzi, szczególnie muzyków, a z beletrystyki prawie wszystko, oprócz kryminałów.

     Z muzyki (muzy?!) słucha heavy – metalu (oprócz odmiany "black"), nie gardzi też dobrym popem., rapem czy gatunkami pośrednimi lub peryferyjnymi. Jego największym jednak atutem jest wiek, bo nie ukończył jeszcze trzydziestki.

Poza tym pisze wiersze, krótkie opowiadania itp. 

                                           Oto Piotr, używający nicka

mozaikarzeczywistości i autor bloga pod tym samym tytułem.
Pora więc na wywiad:

    1.Co Cię skłoniło do blogowania:

     Z tego co sobie przypominam mój pierwszy blog założyłem w wakacje, bodajże, 2011 roku. Głównym powodem była nuda, zaraz potem wymieniłbym małą chęć zaistnienia w Sieci.

  2.Jakie są Twoje sympatie i antypatie (świat sztuki, literatury, polityki itp.)

     W świecie sztuki cenię twórczość Zdzisława Beksińskiego. W pewnej mierze lubię także postrzeganie świata jakie prezentował Salvador Dalii i podobni mu twórcy. 
     Z pisarzy cenię Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka, twórców z Japonii (najbardziej Haruki Murakami). Wśród ulubionych poetów miejsce mają Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Leopold Staff, Marcin Świetlicki. 
    Większość polityków zarówno w Polsce jak i na świecie nie budzi zbyt dużego zaufania u mnie. Z tych, co mają większe zaufanie wymienić należy: Roberta Biedronia, Ryszarda Kalisza, Borysa Budkę i jako człowieka-symbol Lecha Wałęsę.


     3.Jaki system polityczny RP najbardziej by Ci odpowiadał?


     Uważam, że obecny system jest dość dobrze pomyślany. Pewnie dałoby się co nieco zmienić, jednak na pierwszym miejscu do zmian wymieniłbym część klasy politycznej.       Momentami w zachowaniu polityków zbliżamy się do mniej rozwiniętych państw.


  4.Gdybyś musiał zacząć wszystko od początku, to jaki miałbyś plan?


     Z perspektywy czasu wydaje mi się, że jedyną rzeczą jaką bym zmienił, byłby czas przed maturą. 
Przez średnie przygotowanie się do matury z matematyki moje plany związane z uczelnią państwową rozsypały się w pył. 
     Poza tym nie mogę narzekać na to, co udało mi się do tej pory osiągnąć w życiu.


   5.Jakie masz osobiste pomysły na wyciszający relaks – co? z kim? i gdzie?


     Najczęściej odpoczywam z książką w ręku. Jeśli taki odpoczynek mi się znudzi, przerzucam się na muzykę. 
    Wiosną czy latem staram się zapełniać wolny czas jazdą na rowerze. 
    Gdyby to było możliwe chciałbym spędzać niemal każdą wolną chwilę z pewną ważną dla mnie osobą. 
    Jednak odległość jaka dzieli miejsca naszego zamieszkania znacznie utrudnia takie spędzanie czasu.

     Tyle Piotr. Dlaczego zaprosiłem Go w gościnę?! Nie tyle z powodu prowadzenia Jego bloga, bo to rzecz rozwojowa, lecz za sprawą komentarzy na innych blogach, które wydawały mi się konkretne i dojrzałe.

     Mimo sporej różnicy wieku wzajemnie zwracamy się do siebie bezpośrednio. O to samo proszę odwiedzający Szanowny Komentariat.

Moim zdaniem to nowoczesne, europejskie i światowe, ponadto na "Ty" wygodniej się opierdala!

                                           58 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się to jak z tych moich wypocin stworzyłeś coś tak przyjemnego w odbiorze. :)

  Dzięki za słowa uznania i za możliwość gościnnego wpisu u Ciebie.

  Pozdrawiam Andrzeju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli, Piotrze nie będę się starał, to będę się... starzał!
   powodzenia

   Usuń
 2. Bardzo mi się podoba, że przedstawiłeś szerszemu ogółowi tak sympatycznego człowieka. Jego muzyczne gusty są daleko od moich, ale to z racji różnicy wieku. Natomiast z poezją wręcz gorąco, z prozą letnio. Do Ciebie wpadam z umiłowania, do Piotra będę zaglądać z ciekawości. Pozdrawiam obydwu Panów.(Nie lubię być opierdalana,stad forma grzecznościowa bardziej wskazana).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, Iwonko, za to, że wpadasz do mnie, a także za aprobatę mego pomysłu!
   Co do opr, to tylko taki żarcik.
   buziunie

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. /jeszcze raz, bo pewnych byków moja pedanteria nie toleruje/...
  znam bloga Piotra, pisanego według formuły "bloggin' classic", więc informacja o wierszach i opowiadaniach jest dla mnie pewną nowością... fajna jest ta Jego otwartość na muzykę, na różne style, gatunki... będąc w Jego wieku byłem bardziej ortodoksyjny, otworzyłem się muzycznie nieco później...
  ...
  za to serdecznie się uśmiałem, gdy zapodałeś linka do tamtego wywiadu, bowiem udało mi się wtedy przy okazji spłatać /kompletnie niechcący zresztą/ znakomitego figla pewnej blogowej "sekcie", która w tamtych czasach była obiektem moich badań i dostarczała mi mnóstwo uciechy... ale niech moim słodkim sekretem pozostanie, na czym on polegał...
  ...
  bywają sytuacje, gdy forma "per-pan(i)" bywa wskazana, ale generalnie "tykanie" jest lepsze... to nie chodzi bynajmniej o kwestie opierdalania, tylko o klimat w blogosferze... przy okazji wychodzi, że bariery wiekowe są niepotrzebnie tworzoną fikcją, że można fajnie pogadać bez względu na różnice wieku...
  bulba, pozdrawiać jzns i czekać na gościnny tekst Piotra, z nadzieją, że będzie to właśnie tekst literacki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tamtego incydentu sprzed prawie 13 lat,Piotrze to zrówno wywiad jak twój post gościnny spotkały się z pełną aprobatą komentatorów.
   Życzmy Twemu młodszemu Imennikowi tego samego!
   paćka

   Usuń
 5. Obecny system polityczny staje się potwornym wynaturzeniem poprzedniego - też nie lepszego - rzekomo liberalno-demokratycznego. Czy w takim razie nadal utrzymujesz, że jest to "dobrze pomyślany system"? Gdyby się dało "co nieco zmienić" to trzeba by było przed Trybunałem Stanu postawić prawie wszystkich dotychczasowych prezydentów i premierów, i zakazać im dożywotniego udzielania się w działalności publicznej. Może chciałbyś skorygować swoją wypowiedź?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam z autopsji jak wyglądał poprzedni system polityczny. Dlatego wydaje mi się, że obecny jest prawdopodobnie jednym z lepszych, jaki można mieć w tej chwili. Pytanie od Andrzeja należy do takich, gdzie można faktycznie rozwodzić się co by było gdyby. Chciałem uniknąć rozpisywania się i nudzenia odbiorcy tym samym. Andrzeju masz w jakimś stopniu rację, bowiem w życiu politycznym są nadal osoby, które przez różne swoje działania czy zaniechania (a nawet przeszłość nazwijmy ją polityczną) zaszkodziły Polsce. Pytanie jest jednak o sposób udowodnienia ich win, skoro najwyższe funkcje w państwie pełnili parę ładnych lat temu. Pamięć ludzka jest zawodna, nie mówiąc o możliwości usunięcia dowodów przez zainteresowanych, gdy była ku temu okazja. Może warto pomyśleć o ,,wyzerowaniu" pewnych spraw, takich jak obecność pewnych polityków, którzy w Parlamencie są już od 20 lat? Bowiem według mnie oderwanie od rzeczywistości jest jedną z gorszych sytuacji, jakie są udziałem naszych polityków.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Obawiam się, Andrzeju, że kiedy pisokracja wreszcie się po*ra, to nasze gwiazdy nie mogą uchylać się od odpowiedzialności. Nie wolno im odpuścić! A to rozliczenie powinno być bolesne!

   Usuń
 6. Życzę Piotrowi wiele zadowolenia z "blogowania", chociaż rozpoczął ta zabawę z nudów. Jednocześnie chcę (jako jeden z pierwszych "wywiadowanych" przez Andrzeja) go przestrzec, że blog to podstępna bestia. Na początku, gdy już nudę zabijesz - zaczynasz to lubić. Przychodzi trudny okres, gdy zaczynasz dostrzegać "swoją wyjątkowość". Na szczęście szybko to mija. Zresztą ten etap masz już chyba za sobą.
  I w tym momencie zaczynają się schody. Zauważasz, że ileś tam osób czyta Twój blog regularnie - a więc nie możesz ich zawieść. Trzeba pisać, pisać.....
  Na koniec dociera do blogera, że pisać, pisać...... to nie wszystko. Jest jeszcze odpowiedzialność za słowo.
  A to bardzo ważna rzecz, niestety dzisiaj już chyba na wymarciu.
  Może należałoby zwrócić się do ONZ, by np. blogi w których wyraźnie widać ta odpowiedzialność wpisać na listę światowego dziedzictwa kulturowego?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Leszku za życzenia. :)

   Jestem na etapie, gdy blog daje mi nie tylko radość, ale też możliwość poszerzania oglądu świata. Bardzo ciekawe w tym zajęciu jest komentowanie wpisów różnych osób, o różnym światopoglądzie, co pozwala mi spojrzeć na coś z nieco innej perspektywy. Nie powiem, że zawsze inny punkt widzenia do mnie przemawia, są bowiem takie postawy, które dla mnie są nie do zaakceptowania, nawet gdybym długo próbował.

   Mój blog jest raczej o codziennych sprawach, jednak mimo tematyki nie zawsze przepełnionej jakimiś emocjami staram się dbać o swoje słowa. Bowiem wydaje mi się, że w tak dziwnych czasach w jakich żyjemy słowo staje się istotnym nośnikiem emocji. Dlatego staram się unikać u siebie w pisaniu wulgaryzmów, ostrych sądów i tym podobnych spraw. Wystarczy popatrzeć co słowa mogą czynić, szczególnie wśród polityków, dziennikarzy, ludzi, którzy powinni ważyć słowa.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Zakładam, że rady Leszka są dla Ciebie bardzo cenne, Piotrze. Zresztą polecam Ci jego blog, gdzie współnie ze Twym imiennikiem Piotrem Opolskim penetrują nasze obecne polityczne bagienko. Mimo pewnego emocjonalnego zaangażowania, są boleśnie konkretni.

   Usuń
  3. Pewnie, że są cenne takie rady. W sumie prowadzę blog (na różnych platformach) od 6 lat. Dlatego wskazówki kogoś z większym doświadczeniem są istotne dla mnie.

   :) Dzięki za polecenie, nowe miejsca do poznawania świata to ważna rzecz.

   Masz rację Andrzeju, trzeba coś robić, to nawet w wieku 80, 90 czy 100 lat można się będzie cieszyć w miarę dobrą kondycją ogólną.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  4. W moim wieku, Piotrze, mam w związku z aktywnością pewne bolesne przygody, gdy np. podświadomość ostrzega byt lub "Nie mów "hop!", póki nie... zamoczysz!"...

   Usuń
 7. Nie znałam do tej pory Piotra i dlatego uważam za ciekawe takie prezentowanie blogerów. Z fragmentów mozaiki składającej się na rzeczywistość Piotra do mojej pasuje tylko Pilipiuk, co świadczy o niesłychanej różnorodności świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znasz, Frau Be, zapewne hasło: "jedność w różnorodności". Brzmi ono pozornie jak oksymoron, ale coś chyba w tym jest.
   uściski

   Usuń
  2. Hasło znam - może raczej slogan - ale nie sądzę, aby różnorodność ułatwiała jedność. Nie od dziś wiadomo bowiem, że "moja racja jest najmojsza" :)

   Usuń
  3. E pluribum unum - hasło przewodnie i państwowtwórcze Ameryki. Jakoś się sprawdza...

   Usuń
 8. To dobrze, że młodzi też piszą i mają szerokie zainteresowania.Życzę Piotrowi samych sukcesów.
  Klaterku - a tak przy okazji, chociaż to już nie ma dużego znaczenia - ten wywiad ze Stokrotką to gdzieś zniknął.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zniknięcie, Stokrotko, to chyba błąd systemu. Spróbuję to jakoś naprawić.
   Młode spojrzenie na świat może być dla nas też cenne, chociaż wydaje nam się, że wiemy swoje!
   buziulki

   Usuń
  2. Moja korekta, Stokrotko, przebiegła pomyślnie.

   Usuń
  3. Dziękuję.
   A dzisiaj ja zapraszam Cię do siebie.
   :-)

   Usuń
 9. Z przyjemnością przeczytałam Twój wywiad z Piotrem. Też lubię go odwiedzać. Pozdrawiam.B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla odmiany staram się przekazać punkt widzenia młodego człowieka na kraj i ludzi.
   Młodzi nie przeżyli tragicznej w swej głupocie wojny polsko - jaruzelskiej ani paranoi kartkowej. Czy są przez to ubożsi?! Niekoniecznie. Ich bogactwem jest budowana przez nich przyszłość.
   pozdrawiam i bezterminowo zapraszam

   Usuń
 10. Przyleciałam zaraz, no prawie zaraz, by zobaczyć kogo tym razem wziąłeś "na widelec" (to chyba moje zboczenie kulinarne się odezwało). I co zobaczyłam, bardzo sympatycznego młodzieńca piszącego o mądrych sprawach. I to się chwali.

  Pozdrawiam obydwu Panów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Dzięki bardzo za miłe słowa.

   Staram się zachować pewien poziom w swoim postrzeganiu świata, a czy mi się to udaje, to już nie mi oceniać tak naprawdę.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Świetny pomysł, chętnie poczytałam i powiem Ci, że różnice wieku nie zawsze mają znaczenie, zwłaszcza jeśli dana osoba ma coś ciekawego do powiedzenia :-)
  Pozdrawiam mimo wszystko wiosennie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, jotko, jestem przeciwnikiem tzw. paternalistycznego podejścia do młodych. Pouczeń typu: "Ja w twoim wieku..." lub ciągłego poklepywania po ramieniu.
   Mamy za sobą przeróżne traumy, przede wszystkim absurdy i beznadzieję słusznie minionego reżimu.
   Młodym zostało to oszczędzone. Zostawmy im zatem swobodę wypowiedzi czy innej aktywności oraz wspierajmy ich oryginalność i bezkompromisowość!
   uściski

   Usuń
  2. Dziękuję pięknie za uznanie.

   Andrzeju masz rację jeśli chodzi o relacje między pokoleniami.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 12. Już polubiłam tego Piotra za to, że on lubi Pilipiuka.

  Dobrze Panie Andrzeju, będę opierdzielać Cię po imieniu. ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę się, Wilmo, bardzo starać, więc proszę na razie mnie nie karać! A tymczasem:
   buziulki

   Usuń
  2. :) Czyli widzę Wilmo, mamy podobne fascynacje w literaturze. Dzięki za miłe słowa skierowane do mnie.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 13. Pomysł z wywiadem uważam Andrzeju za tak innowacyjny w swej istocie, że stał się osobliwą formą nobilitacji. Zatem Piotrowi będę kibicować i życzę dalszej weny twórczej oraz trzymania pionu intelektualnego, by proza życia nie zdominowała z czasem tematyki postów. Jeśli o polityce, to raczej ponadczasowo. Trzeba zdawać sobie sprawę, że za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie słyszał o partyjnych wodzach i ich sejmowych paprotkach, choćby rosły i całymi kępami. A natchnienia życzę na bogato: a capite ad calcem.
  Zasyłąm serdeczności  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że Piotr również odniesie się do Twego komentarza, bo Twe rady mogą być dla niego bardzo cenne. Słowem, z ust mi to wyjęłaś, nie wkładając!
   Pod koniec tego tygodnia zamieszczę post gościnny Piotra, gdzie, mam nadzieję, pokaże swoje pazury!
   buźki

   Usuń
  2. Nigdy jakoś nie przepadałem za pisaniem na blogu o polityce, czasem, gdy jakieś wydarzenie mnie jakoś dotknęło coś tam napisałem. Staram się raczej zapisywać różne momenty z życia, ubarwione o jakieś dodatkowe ,,atrakcje" dla odbiorcy.

   Dziękuję za życzenia i rady. :) Postaram się nie dać skrzekowi codzienności.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 14. Bardzo interesujący, młody człowiek.
  Z przyjemnością przeczytałam ten wywiad. Pozdrawiam Klaterku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mniej więcej to samo, An - Ulo sądzę. Inaczej ten wywiad jak i post gościnny Piotra byłyby incydentami, nacechowanymi jakąś niezrozumiałą ekstrawagancją.
   uściski

   Usuń
  2. Dziękuję za miłe słowa skierowane do mnie. :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 15. NO, proszę, nuda potrafi być twórcza! Oby nigdy nie przestała:)) Powodzenia, Piotrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie za życzenia. :) Teraz raczej blog sam z siebie się kręci, do tego wpadłem po uszy w te działania w Sieci.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 16. Na blogach, możemy spotkać bardzo ciekawych ludzi, do tego dołączyć ciekawe posty ,które uczą i wzbogacają naszą wiedzę.To tylko GRATULOWAĆ ..POZDRAWIAM GOSPODARZA-ANDRZEJKA I PIOTRA::)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. :)

   O to między innymi chodzi w pisaniu blogów, by przekazać innym swój ogląd świata, swoje opinie na różne tematy itp.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 17. Rewelacja! Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo w tym zasługi Andrzeja, ja tylko napisałem coś o sobie i odpowiedziałem na pytania. Resztę wykonał już on. :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. W poście gościnnym, Piotrze, już mogą pokazać się... schody!

   Usuń
 18. Klik dobry:)
  Także spotykam na blogach interesujące komentarze Piotra, ale ich nie rozumiem, ponieważ są odpowiedzią na komentarz na Jego blogu, więc trzeba dociekać, o co chodzi, a to bardzo czasochłonne, więc mi się nie chce.

  Wywiad na medal! Pozdrawiam Pytającego i Odpowiadającego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, Ello, że post gościnny Piotra, który dziś się ukaże będzie dla Ciebie bardziej czytelny.
   pozdrawiam i zapraszam

   Usuń
  2. Najserdeczniej dziękuję za okazane zainteresowanie osobie naszego Gościa.
   Serdecznie zapraszam do lektury Jego postu gościnnego.
   serdeczności

   Usuń
 19. Dziękuję za odwiedziny u mnie. Korzystam z zaproszenia i "posłusznie melduję, że jestem".
  Mój spontaniczny nieco wpis - odpowiedź na Twój u mnie jest taki oto:

  O mój Nieistniejący Boże [przepraszam, jeśli naruszam uczucia]! Jest jeszcze w Najjaśniejszej ktoś, kto przyznaje się dobrowolnie i świadomie, że zna ten wiersz o biedronce alias bożej krówce! Koniec świata! Jak powiesz, Art-Klaterze, że nie są Ci z obcy z w y b o r u [nie z racji wykształcenia i zawodu] Julian T. i Władysław B. [wyklęci z programów szkolnych - 1. prawosławny nihilista, 2. Polak-Żyd arcypoeta, i 3. bezpartyjny komunista; wszyscy utalentowani amatorzy kobiet i trunków],to powiem, że "Innego końca świata nie będzie". A przynajmniej ja innego nie chcę.
  Miłoszowi zresztą oświatowa Zalewska też dała kopa! Gardził prymitywami...
  Czyli
  - "Wszystko jest sen wariata śniony nieprzytomnie"...

  Zapraszam. Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 20. ..witaj Art Klaterku .. dziękuję za odwiedziny i wierszyk.. miło Cię znów widzieć i czytać (po dość długiej przerwie!)..
  ..swoim wpisem przywołałeś przyjemne wspomnienia z Onetu ;)

  ..tak się składa, że znam Piotra blog jeszcze z Interii..
  i nadal z przyjemnością czytam jego kontynuację :)

  - pozdrawiam Cię najserdeczniej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie, że możemy kontynuować naszą blogową znajomość.
   A mniej więcej za godzinę post gościnny Piotra.
   serdeczności

   Usuń
 21. Z PRZYJEMNOŚCIĄ PRZECZYTALAM WYWIAD, ZNAMY SIĘ JUŻ TROCHĘ Z PIOTREM z innych blogów ... i kto mby pomyślał, że kiedyś powiem BRAWO NUDA ... ECH, ŻEBY MŁODZI TAK SIĘ NUDZILI TO BY BYŁO COŚ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Haniu! Kolejny post gościnny przed nami, być może spektakularny!

   Usuń